ویتامین های عسل طبیعی

ویتامین های موجود در عسل اندک ولی پرخاصیت هستند. از جمله ویتامین های عسل می توان به B1 ,B2 ,B5 ,B3 ,B6 , E, K و C اشاره کرد. بی شک عسل حاوی مقادیر اندک، ولی قابل اندازه گیری از چند ویتامین است. هیداک و همکارانش ویتامین های تیامین، ریبوفلاوین، اسیداسکوربیک، پیریدوکسین، اسیدپنتوتنیک و اسید نیکوتینیک را در عسل شناسایی کردند. آنها ابراز داشتند که تصفیه عسل از مقدار ویتامین های آن می کاهد.

در آزمایشات دیگر مشخص شده است که ویتامین های گروه ب در نمونه های مختلف عسل با هم تفاوتهای عمده ای نشان می دهند. این اختلاف مربوط به منبع عسل و مقدار گرده ی موجود در آن است.
باتوجه به مقادیر ویتامین های موجود در عسل و احتیاجات روزانه انسان به ویتامین ها و مقدار عسل مصرفی توسط هر فرد، میتوان به وضوح گفت که ویتامین های موجود در عسل از اهمیت چندانی برخوردار نیست؛ زیرا انسان نمی تواند به قدری عسل مصرف کند که از طریق عسل مقدار قابل توجه ای ویتامین های موجود در آن را کسب کند.

خواص ویتامین های موجود در عسل

این نکته بسیار قابل تعمق است، زیرا نه تنها ویتامین های موجود در عسل، بلکه مواد معدنی و سایر مواد جزئی که منشا آن ها شهد گل ها است، اولاً مقدارشان در عسل بسیار جزئی است و ثانیا مقدار عسل مصرفی توسط هر فرد در هر شبانه روز چنان نمی تواند باشد که بتواند احتیاجات بدن خود به ویتامین ها و مواد معدنی را از طریق عسل تامین کند. بنابراین باید توجه داشته باشیم که از لحاظ تغذیه ای هدف ما از مصرف عسل دریافت قندهای گلوکز و فروکتوز است، نه مواد معدنی یا ویتامین ها. همچنین از لحاظ درمانی، آن موادی که به عسل خاصیت درمانی می دهد، از طریق شهد گل ها وارد عسل نمی شود، بلکه آنزیم ها و به خصوص آنتی بیوتیک ها و سایر مواد احتمالی است که در بدن زنبور عسل ساخته می شوند و به شهد یا شربت در حال تغلیط شدن در عسل دان زنبور عسل افزوده می شود.

 

لذا باز هم متذکر می شویم که شهد حاوی مقادیر تقریبا مساوی از قندهای ساده لوولز و دکسترُز و دو قندی سوکرز است و وقتی زنبور عسل شهد مصرف می کند، توسط آنزیم مبدل قند سوکروز موجود در آن به لوولز و دکسترُز تبدیل می کند و چون شربت قند معمولی یا شکر فقط از سوکرز تشکیل می شود، وقتی زنبور عسل شربت شکر مصرف می کند، با ترشح مقدار بیشتر آنزیم مبدل، تمامی سوکرز شربت را به قندهای ساده لوولز و دکسترز تبدیل میکند. بنابراین عسل تولید شده از شهد یا شربت از لحاظ مرغوبیت محتوای قند مشابه اند.

 

ویتامین های موجود در عسل

عسل شامل مقدار کمی از ویتامین های زیر می باشد:

تیامین (B1)

ریبوفلامین(B2)

اسید پانتوتنیک(B5)

نیاسین(B3)

پیریدوکسین(B6)

اسید اسکوربیک (C)

ویتامین E و ویتامینK

با وجود اینکه مقدار ویتامین C اکثر عسل های جهان کمتر از ۵ میلی گرم در ۱۰۰ گرم عسل است، بعضی از عسل ها از جمله عسل نعناع دارای ویتامین C بالایی هستند (۲۸۰-۱۶۰ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم) مقدار ویتامین C در بعضی از عسل های ایران بین ۲۴۰-۱۱۸ میلی گرم در ۱۰۰ گرم عسل تعیین شده است.

نتیجه گیری

همچنین گفته شد ویتامین ها و مواد معدنی موجود در شهد نیز اولا اندک بوده و ثانیا مقدار مصرف عسل توسط هر فرد چنان نیست که بتواند مقادیر قابل توجه ای از این مواد را از عسل قابل مصرف دریافت کند. لذا نقش مواد معدنی و ویتامین ها نیز در عسل شهد نسبت به عسل شربت بسیار جزئی حتی قابل اغماض است. مواد دارویی که در بدن زنبور تولید می شود و زنبور این مواد را در هنگام تغلیظ شهد یا شربت به هر دوی آن ها اضافه می کند، در عسل شهد و شربت به طور یکسان یافت می شود. بنابراین می توان گفت که تنها فرق بین عسل تولیدی از شهد و شربت شکر، عطر یا اسانس موجود در شهد گل های مختلف است که در واقع عطر خاص هر عسل مربوط به آن ها می شود و از لحاظ مواد غذایی و دارویی بین عسل شهد و شربت هیچ فرق قابل توجه و موثری وجود ندارد. این حقیقت را هم باید بدانیم که عطر یا اسانس گل ها غالبا الکل های فرُارند که فقط روی بو و طعم عسل تاثیر می گذارند و هیچ خاصیت غذایی یا دارویی ندارند که به خاطر آن ها مردم عسل های کم عطر تولید شده از شهد بعلاوه شربت را بی ارزش تلقی کنند و همانطور که قبلا گفته شد نه تنها شربت های مصرفی در زنبورداری را می توان با مواد غذایی و دارویی مجاز تقویت کرد، بلکه می توان با اختلاط عطرها و مواد طعم دهنده ی مجاز با شربت شکر، عسل های بسیار مغذی خوش طعم و شفابخشی را از تغذیه زنبورهای عسل با شهد گل ها به علاوه شربت های تقویت شده ای که به صورت مکمل تغذیه می شوند، تولید کرد.

 

فروش ویژه کرم وارنبو و عسل های طبیعی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.